Taxe admitere

Taxa de admitere este compusă din:

1. Taxa de înscriere (300 lei) se achită pentru fiecare specializare. Angajaţii şi copiii angajaţilor UBB, ai Bibliotecii Centrale Universitare, Grădinii Botanice, restaurantelor şi  cafeteriilor Universităţii, precum şi copiii personalului didactic şi didactic auxiliar în activitate sau pensionari din instituţiile de învăţământ universitar şi preuniversitar sunt scutiţi de  plata taxei de înscriere numai pentru o singură specializare. La înscriere candidatul este obligat să declare dacă s-a mai înscris la o altă facultate/specializare din Universitatea "Babeş–Bolyai" sau la o altă instituţie de învăţământ superior.
  2. Taxa de procesare  (în cuantum de 50 lei), se percepe pentru aspectele organizatorice si de comunicare, inclusiv pentru eventuala preînscriere, nu este supusă scutirilor, degrevărilor şi nu este returnabilă. Fac excepţie candidaţii care sunt orfani de ambii părinţi, provin  din centrele de plasament , care sunt scutiţi de la plata taxei de admitere (formată din taxa de înscriere şi taxa de procesare. Taxa de admitere se achită on line pentru fiecare specializare la care se înscrie candidatul (Psihologie, Psihopedagogie specială, etc), dar nu se achită decat o singură dată dacă în cadrul aceleiași specializări se optează și pentru „cu frecvență” și pentru „la distanță”.