• conferinta educatie religie familie
    International Conference: "Education, religion, family in the contemporary society"
    October 12th – 14th, 2018
    Beclean
  • terapie cu animale
    Cursul postuniversitar (ediția 9): "Terapia si activitătile asistate de animale pentru persoane cu nevoi speciale"
    Perioada de inscriere: 01.10.2018 - 02.11.2018
    (luni-vineri, între orele 9-12)
    Info: Secretariatul Extensiei Nasaud (Nicoleta Tupcil): 0263.361393, 0741.555682

Competenta lingvistica

Sesiunea suplimentară de testare a competenței lingvistice, programată pentru luna martie 2018, se adresează studenților înmatriculați înainte de anul universitar 2012-2013 și care se află în prelungire de studii sau (din variate motive) nu au beneficiat de cele două testări gratuite. Această sesiune nu se adresează studenților aflați în parcurs normal.

Testul de competenta lingvistica pentru limbile *engleza* si *franceza*, adresat studentilor care nu l-au sustinut pana acum si care urmeaza sa-si dea licenta in vara, va avea loc in data de: *30 martie 2018, ora 14, sala 38L, Facultatea de Chimie*.

Pentru studenţii arondaţi DLSS, testarea competenţei lingvistice pentru limba SPANIOLĂ va avea loc în data de 27 martie 2018, sala 52, ora 16, Facultatea de Litere, str. Horea nr. 31.

Pentru studenţii arondaţi DLSS, testarea competenţei lingvistice pentru limba ITALIANĂ va avea loc în data de 23 martie ora 18 sala Dante (Facultatea de Litere, et.2, corp A)

Consiliului Profesoral decide in sedinta din 9 mai 2012:
 Numărul minim de puncte obținut la testul de limbă la centrele universității, pe baza căruia candidatul poate fi acceptat la examenul de licență este de 15 puncte.

Modelul testului de competenta lingvistica din 2011

Fiecare facultate este programata de două ori pe an (o data pe fiecare semestru), insa, din motive logistice, este necesara inscrierea individuala on-line. Pentru candidatii care se inscriu la data la care a fost programata facultatea lor, nu se limiteaza numarul de locuri. Pentru a afla datele de examen si conditiile de paticipare (taxa, acte necesare), pentru inscrierea individuala, pentru a descarca modele de teste sau pentru a se inscrie la cursurile de pregatire, accesati http://www.alpha.ubbcluj.ro/teste_program.html.

Admitere 2018