• admitere psihologie
    ADMITERE 2018
    Inscrieri: 11, 12, 13, 16 iulie 2018
    str. Sindicatelor, nr. 7, Cluj- Napoca
    Info: Secretariatul Extensiei Nasaud (Nicoleta Tupcil): 0263.361393, 0741.555682
  • terapie cu animale
    Cursul postuniversitar (ediția 9): "Terapia si activitătile asistate de animale pentru persoane cu nevoi speciale"
    Perioada de inscriere: 01.10.2018 - 19.10.2018
    (luni-vineri, între orele 9-12)
  • conferinta educatie religie familie
    International Conference: "Education, religion, family in the contemporary society"
    October 12th – 14th, 2018
    Beclean

Regulamentul de functionare al Facultatii de Psihologie si Stiinte ale Educatiei

REGULAMENTUL DE FUNCTIONARE
a Facultatii de Psihologie si Stiinte ale Educatiei
a Universitatii "Babes-Bolyai" Cluj-Napoca

TITLUL I
DISPOZITII GENERALE

1. Facultatea de Psihologie si Stiinte ale Educatiei este o unitate profesional administrativa, care are datoria sa continue si sa perfectioneze traditia fondatorilor scolilor clujene de psihologie, psihopedagogie speciala si pedagogie, sa militeze pentru integrarea europeana si internationalizarea tuturor sectiilor, catedrelor si departamentelor din structura sa, precum si pentru adaptarea curriculara moderna a specializarilor universitare propuse.

2. Pentru desfasurarea activitatii didactice si de cercetare facultatea dispune de spatii pe strada Sindicatelor nr.7, Republicii nr. 37 si Traian Vuia nr. 116 si Mihail Kogalniceanu nr. 1.

3. Facultatea de Psihologie si Stiinte ale Educatiei constituie o unitate a Universitatii Babes-Bolyai si isi desfasoara activitatea in conditiile autonomiei universitare, în conformitate cu prevederile legale in materie si cu dispozitiile Cartei Universitatii.

4. Facultatea de Psihologie si Stiinte ale Educatiei sustine si promoveaza caracterul multicultural al Universitatii Babes-Bolyai si asigura accesul in comunitatea academica in conditii de egalitate pentru toti cetatenii romani, indiferent de apartenenta etnica. Comunitatea academica a facultatii este deschisa si cetatenilor straini, in conditiile legii. In sensul prezentului regulament, comunitatea academica este constituita din personalul didactic, de cercetare, personalul didactic auxiliar, studentii, masteranzii si doctoranzii facultatii.

5. Orice membru al comunitatii academice are dreptul legal de a participa la conducerea activitatii universitare. Organele de conducere sunt alese in conditiile Cartei Universitatii si ale Regulamentului de alegeri al facultatii.

6. Facultatea incurajeaza implicarea studentilor in procesul decizional si in mecanismele de evaluare a activitatii universitare.

7. Facultatea promoveaza parteneriatul cu alte institutii similare din tara si dezvolta relatii de colaborare cu facultati din strainatate.

8. In tot ce intreprinde, facultatea se bazeaza pe Legea Invatamantului, Statutul personalului didactic, Carta Universitatii "Babes-Bolyai", pe prezentul regulament si pe hotararile Consiliului Facultatii, Statutul Studentului UBB si Reguamentul de Credite Transferabile.

Confirmarea locului Pasul 1. Achitarea taxei de scolarizare (doar pt. cei admisi la taxa)
Pasul 2. Completarea contractulu de scolarizare
Pasul 3. Prezentarea la sala de confirmare a locului pentru predarea dosarului, contractului, chitantei

Candidații admiși trebuie să confirme locul in perioada 21-24 iulie 2018, în caz contrar vor ieși din concurs. Candidații în așteptare pot depune cerere de redistribuire in perioada 21-24 iulie 2018 pentru a putea avansa în liste in cazul in care înaintea lor nu se confirmă locurile, în caz contrar vor ieși din concurs.