• dezvoltare educatie incluziva
    Programul de formare continuă certificat CNFP: "Dezvoltare profesională în domeniul educației incluzive/speciale"
    Perioada de inscriere: 12 februarie 2018 - 09 martie 2018
    (luni-vineri, între orele 9-12)
  • conferinta educatie reflectie dezvoltare
    The 6th International Conference: "EDUCATION, REFLECTION, DEVELOPMENT"
    July 06-07.2018
  • terapie cu animale
    Cursul postuniversitar (ediția 9): "Terapia si activitătile asistate de animale pentru persoane cu nevoi speciale"
    Perioada de inscriere: 01.10.2018 - 19.10.2018
    (luni-vineri, între orele 9-12)
  • conferinta educatie religie familie
    International Conference: "Education, religion, family in the contemporary society"
    October 12th – 14th, 2018
    Beclean

Dezvoltarea profesionala in domeniul educatiei incluzive/speciale

Programul de formare continuă certificat CNFP:
DEZVOLTAREA PROFESIONALĂ ÎN DOMENIUL EDUCAŢIEI INCLUZIVE/SPECIALE
(Perioada de inscriere: 12 februarie 2018 - 16 aprilie 2018, fara sambata si duminica)

Numărul de credite transferabile alocate: 21

Temeiul legal al organizării cursului: Acreditat prin ordin de ministru nr. 4736/12.07.2012

ORDIN privind aprobarea Metodologiei de gestionare şi arhivare a "Certificatelor de competenţe profesionale ale personalului didactic" şi a "Atestatelor de formare continuă a personalului didactic", poate fi consultată  aici.

ORDIN nr. 5564 din 7 octombrie 2011 privind aprobarea Metodologiei de acreditare şi evaluare periodică a furnizorilor de formare continuă şi a programelor de formare oferite de aceştia, poate fi consultat  aici.

Module incluse în cadrul programului

• Psihopedagogia persoanelor cu dizabilităţi
  • Teoria şi practica instruirii-evaluării în educaţia specială/incluzivă
  • Metode de cercetare în psihopedagogia specială
  • Metode şi tehnici de evaluare psihopedagogică la preşcolarii şi şcolarii cu dizabilităţi
  • General şi particular în ariile curriculare la preşcolarii şi şcolarii cu dizabilităţi intelectuale şi de dezvoltare
  • Elemente specifice ale curriculumului la preşcolarii şi şcolarii cu dizabilităţi senzoriale
  • Metode şi tehnici de terapie a limbajului şi dezvoltarea abilităţilor de comunicare
  • Terapia complexă şi integrată la preşcolarii şi şcolarii cu dizabilităţi intelectuale

Criterii de selecţie pentru admitere: dosar personal de înscriere și diploma de licență (la instituție de învațământ superior acreditată cf. normelor în vigoare).

Actul de studii eliberat cursantului: Atestat de Formare Continuă a Personalului Didactic şi Fişa competenţelor şi a disciplinelor/temelor

Acte necesare pentru înscriere:

• dosar plic
  • fisa de inscriere ( modelul tipizat de fisa)
  • adeverinţă de la instituţia de înv. (se menţionează statutul de cadru didactic) cerere prin care se solicită înscrierea la curs
  • copie legalizată după diploma de licență
  • copie legalizată dupa foaia matricolă
  • copie xerox după diplomă de bacalaureat (nelegalizată)
  • copie dupa certificatul de naștere xerox
  • copie dupa certificatul de căsătorie xerox nelegalizat (daca este cazul) copie după cartea de identitate (CI) xerox
  • Dovada achitării taxei de înscriere 600 Ron (prima tranşă) - plata se efectuează direct la casieria Facultăţii de Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei, sala 2, Strada Sindicatelor nr. 7, zilnic între orele 9-12.

* Legalizarea Documentelor: se face la un NOTAR PUBLIC sau la inscriere pe baza actelor in original si prezentarea a doua copii xerox.

Depunerea dosarelor se face in programul: luni-vineri, între orele 9-12, pe Strada Sindicatelor nr. 7 (clădirea Pedagogica), secretar Mirela Moteoc

Informaţii generale

Durata programului 84 ore (activităţile se vor desfăşura modular, la sfârşit de săptămână

Credite transferabile – 21